facebook instagram linkedin youtube excel
Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0
Teknik Duyurular
Ocak 24, 2022

Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0

Dijital dönüşüm her şirket için farklı göründüğünden, herkes için geçerli olan tanımı belirlemek zordur. Ancak genel olarak, dijital dönüşümü dijital teknolojinin işletmenin tüm alanlarına entegrasyonu olarak tanımlıyoruz. Ayrıca, bu organizasyonların sürekli olarak mevcut duruma meydan okumasını, sık sık denemesini ve başarısızlıktan memnun olmasını gerektiren kültürel bir değişikliktir. Bazen bu, şirketin halen tanımlanmakta olan nispeten yeni uygulamaları desteklemek üzere kurulduğu uzun süredir devam eden iş süreçlerinden kopmak anlamına gelir.

Dördüncü sanayi devrimi, 2011 Hannover Ticaret Fuarı'nda kullanılan "Endüstri 4.0", yani yakında modernite ve esneklik ile eş anlamlı hale gelen endüstriyel proses otomasyonu ile karakterize edildi. İnternetin günlük yaşamın çeşitli alanlarına ulaştığı ve yönettiği söylenebilir. Yapay zeka, akıllı fabrikalar, akıllı robotlar ve Nesnelerin İnterneti (IoT) elbette Endüstri 4.0'ın gelecek planları ve bileşenleri arasında yer alıyor.

Geleneksel maliyet azaltma önlemleriyle operasyonel verimliliği artırmaya devam etmek artık sadece marjinal kazanç sağlıyor. Endüstri 4.0, endüstriyel otomasyona, esnek ve karanlık fabrikaya doğru ilerleyerek, malların üretilmesi ve teslimatında meydana gelen önemli dönüşümle ilgilidir. Rekabetin devam edebilmesi için, fabrikalar ve depolar, çok daha çevik ve verimli olabilmeleri için endüstriyel internetten ve dijitalleşmeden faydalanmak gerekir. Evrimin kendisi, şirketi canlı tutacak ve rekabette öne çıkacak dijital bir dönüşümdür. Endüstri 4.0 dediğimiz şey Nesnelerin İnterneti, İnternet ve ağ sistemleri dahil olmak üzere dijital dönüşüme katkıda bulunan değerler bütünüdür.

Nesnelerin interneti teknolojisinin yaygın popülaritesi ile, eski B2B şirketleri "Endüstri 4.0" ortamında gelişebilmek için ürün ve hizmetlerini yeniden gözden geçirmelidir, aksi takdirde daha çevik dijital yerli rakipler tarafından terk edilme riskiyle karşı karşıya kalacaktır. Bu dönüm noktası gerçek bir fırsatı temsil eder. Endüstriler birçok işlemi otomatikleştirdiğinde, güvenli bir kablosuz bağlantı fabrika otomasyonunun derecesini arttırarak büyük ölçekli endüstriyel otomasyonu daha mümkün kılar. Dijital bir temel oluşturarak, endüstriyel otomasyon üretkenliği ve performansı artıracaktır.

 Birçok lider yeni Endüstri 4.0 dönüşümüne uyum sağlama ihtiyacının farkındadır, ancak bunun nasıl hızlı bir şekilde gerçekleştirileceğinden emin değildir. Dijital dönüşüm, şirketin kodları ve kültüründe derin değişiklikler meydana getirecektir. Bu bağlamda, kuruluşların projelerini tamamlamak için ve işbirlikçilerinin gelişmeleri için kendilerini hazırlamalarına ve yol boyunca onlara yardımcı olmaları gerekir. Aynı profesyonel ortamda birlikte yaşayan profillerin çeşitliliğini düşünürsek, bu daha da önemlidir. Araçlar ve teknolojiler adapte edilmeli ve erişilebilir olmalıdır. Esnek, kullanımı kolay ve kullanıcı dostu bir yazılım sunmak, Anot’un kabiliyetlerinden biridir. Dijital dönüşümün endüstrilere getirebileceği değeri aydınlatmak için çok çalışıyor. İnsanları daha akıllı iş yapma biçimleriyle güçlendirmek istiyoruz.

Endüstri 4.0 ile hayatımıza girmeye başlayan ‘’karanlık fabrika’’ kelimesi, sadece kelime olmaktan çıkmış çoğu sektörün ana odağı haline gelmiştir. Artık her sektörün taleplerine cevap veren karanlık tesislerin kurulumu, nesnelerin İnterneti, bulut bilişim ve mobil cihazlar gibi teknoloji destekleyicileri ile oldukça mümkün hale gelmiştir.

 Esnek, kullanımı kolay ve kullanıcı dostu projeleri hayata geçirmek, Anot’un kabiliyetlerinden biridir. Dijital dönüşümün endüstrilere getirebileceği değeri aydınlatmak için çok çalışıyor, insanları daha akıllı iş yapma biçimleriyle güçlendirmek istiyoruz.

Müşteriye özel ürünler için taleplere cevap veren karanlık tesisler, Nesnelerin İnterneti, Bulut bilişim, Mobil Cihazlar ve Büyük Veri gibi teknoloji destekleyicileri tarafından destekleniyor ve diğerleri arasında tamamen yeni bir ortam yaratıyor.